
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 5.2 mm |
| Width | 4.19 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Power Rating | 625 mW |
| Height | 5.33 mm |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 4.535924 g |
| Contact Plating | Tin |
| Current Rating | 100 mA |
| Dropout Voltage | 1.9 V |
| Min Input Voltage | 4.2 V |
| Output Current | 100 mA |
| Output Voltage | 37 V |
| Operating Supply Voltage | 40 V |
| Output Type | Adjustable |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 months ago) |
| Accuracy | 4 % |
| Max Output Current | 20 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Output Voltage | 1.2 V |
| Max Output Voltage | 37 V |
| Reference Voltage | 1.3 V |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 80 dB |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Voltage Accuracy | 4 % |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 months ago) |
| Packaging | Bulk |
| Load Regulation | 0.5 % |
| Line Regulation | 0.07 %/V |
Stock: 90
Distributors
pcbx
Unit Price$0.28733
Ext.Price$0.28733
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.28733 | $0.28733 |
| 10 | $0.25471 | $2.54710 |
| 50 | $0.22579 | $11.28950 |
| 100 | $0.19073 | $19.07300 |
| 500 | $0.16112 | $80.56000 |
| 1000 | $0.15333 | $153.33000 |
| 3000 | $0.14592 | $437.76000 |
| 5000 | $0.13887 | $694.35000 |
